Dylematem każdych rodziców jest wybranie odpowiedniej pościeli dla swoich pociech. Tylko z pozoru zakup ten wydaje się być łatwym i nieprzysparzającym problemów. Często rodzice zastanawiają się jaką pościel dla dzieci czy młodzieży wybrać. Przede wszystkim należałoby się zastanowić nad wiekiem i wielkością dziecka. Dla całkiem malutkich dzieci – niemowlaków mamy do wyboru mniejsze pościele, a dla większych – większe. Pościel dla młodzieży natomiast często nie różni się już od tej dla dorosłych i ma zwykle wymiary 140×220.

Pościel dla dzieci i młodzieży powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Choć mamy do wyboru dziecięcą pościel z kory, lepiej wybrać pościel w 100% bawełnianą. Najlepszą dla dzieci i młodzieży byłaby satyna bawełniana. Jest to pościel z wysokogatunkowej, miękkiej i delikatnej tkaniny, która zapewnia wygodę i komfort snu. Satyna bawełniana przepuszcza odpowiednio powietrze dzięki czemu organizm może swobodnie oddychać, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie dzieci i młodzieży. Pościel tą bardzo trudno jednak dostać. Pościel z satyny bawełnianej jest bardzo trwała, wygodna  i zachowuje swoje kolory nawet podczas częstego prania, co w przypadku dzieci i młodzieży jest ogromnie ważne.

Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego koloru pościeli dla dzieci , ale i młodzieży. Jak wykazały badania kolory także mają ogromny wpływ na nasze życie i zdrowie. Lepiej nie wybierać zbyt pościeli w barwach zbyt jaskrawych. Mogą one bowiem powodować nerwicę i zbyt wielkie pobudzenie. Psychiatrzy zalecają by były to kolory biały, błękitny, żółty lub zielony. W modzie są jednak obecnie kolorowe pościele dla dzieci i młodzieży nieraz w bardzo jaskrawych kolorach.Warto się więc dobrze zastanowić nad wyborem.

Równie ważne jak właściwa pościel jest też to na czym śpią nasze dzieci i młodzież. Chodzi tu o wybór odpowiedniego prześcieradła z satyny. Nie może być ono ani zbyt duże ani małe. Małe prześcieradło będzie się zwijało, powodując dyskomfort snu, natomiast duże będzie się szybko brudziło. Brud może zaś wywołać reakcję uczuleniową u dzieci i młodzieży, co może się skończyć swędzeniem, wysypką i w efekcie może być potrzeba zakupienia pościeli antyalergicznej.